Valsts apmaksāta vakcinācija

Valsts apmaksātā vakcinācija pret ērču encefalītu

Pret ērču encefalītu vakcinē bērnus no viena gada vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai teritorijās, kurās saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas centra epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu (ērču encefalīta endēmiskās teritorijās), ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā.
Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā.
Teritoriju saraksts, kurās dzīvojošie bērni (deklarētā dzīves vieta) var saņemt valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu varat skatīt arī Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā - www.spkc.gov.lv).
Vakcinē bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija.

Valsts kompensētā vakcinācija pret ērču encefalītu un gripu

Saskaņā ar Kompensējamo zāļu M sarakstu, valsts kompensē vakcināciju pret ērču encefalītu:
1. Bērniem līdz 24 mēnešu vecumam 50% apmērā;
2. Grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām 25% apmērā.
Saskaņā ar Kompensējamo zāļu A sarakstu, noteiktām iedzīvotāju grupām valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu. Minētās iedzīvotāju grupas ir:
1. Iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem;
2. Bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem;
3. Iedzīvotāji, kuri slimo ar šādām slimībām: hroniskām plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru slimībām, imūndeficītu, kā arī iedzīvotāji, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;
4. Bērni līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum;
5. Grūtnieces.
Lai saņemtu vakcīnu ar kompensāciju, nepieciešams vērsties pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē pacienta atbilstību iedzīvotāju grupām, kas tiesīgas saņemt vakcināciju un pacienta veselības stāvokli, kā arī sniedz informāciju par vakcīnas saņemšanas kārtību ārstniecības iestādē.